Jak dbać o stopy?

O stopy powinniśmy dbać tak samo jak o pozostałe części ciała przez cały rok. W lecie szczególnie warto zwrócić uwagę na ten obszar. Suche pięty wyglądają nieestetyczne w letnim obuwiu i wpływają negatywnie na nasz wygląd. Niezadbane stopy popsują każdy nawet najdroższy czy najładniejszy strój. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie ze skórą na stopach, to można udać się do specjalisty – podologa. W przypadku gdy naszym problemem nie są modzele, odciski, tylko po prostu nadmiar zrogowaciałego naskórka, to warto zająć się tematem w zaciszu domowej łazienki.

Prawidłowe złuszczanie to podstawa. W tym celu można wykorzystać tarki mechaniczne lub urządzenia elektryczne, które są coraz bardziej popularne i dostępne cenowo na naszym rynku. Stopy powinniśmy złuszczać regularnie – zazwyczaj raz w tygodniu wystarczy. Jeśli na paznokciach pojawiły się nieestetyczne skórki, to można je najpierw zmiękczyć preparatem rozpuszczającym stwardniałą skórę, a potem odsunąć lub usunąć wykorzystując cążki. Nie należy zapominać również o obcinaniu paznokci. Raz na jakiś czas warto przyjrzeć się, czy nie pojawiły się u nas jakieś odciski, trudne do usunięcia zrogowacenia czy modzele.

Regularne nawilżanie skóry na stopach to podstawa prawidłowej pielęgnacji. Jeśli nie mamy problematycznej stopy na skórach, to kremy z kilkuprocentową zawartością mocznika i składnikami nawilżającymi będą wystarczające. Warto zwrócić uwagę, czy oprócz mocznika krem zawiera takie składniki jak D-pantenol, alantoinę, glicerynę czy mleczko pszczele. Produkty z takim składem pozwolą na utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia. Jeśli naszym problemem są pękające pięty, to wybierzmy taki preparat, który zawiera co najmniej 20% mocznika. Można go kupić w drogeriach, aptekach oraz sklepach internetowych. Producenci często dodają masła, oleje oraz silikony do kosmetyków przeznaczonych do bardzo suchej skóry stóp. Masło shea, wyciąg z owsa, witaminy A + E, aloes, lipidy gwarantują, że produkt przyniesie oczekiwane rezultaty.

Raz na jakiś czas, poza okresem letnim, można zdecydować się na bardziej intensywne złuszczanie naskórka na stopach. W tym celu można wykorzystać na przykład skarpetki złuszczające. To gotowy produkt nasączony kwasami, które rozpuszczają zrogowaciałą skórę. Trzeba je trzymać na stopach około godziny, a skóra zaczyna się łuszczyć po 2-3 dniach. Taki zabieg można powtarzać nie częściej niż raz na kilka tygodni. Dużą popularnością cieszy się też zabieg parafinowy. Ogrzewa, nawilża, odżywia i przywraca stopom zdrowy wygląd. Substancje czynne wynikają w głębsze warstwy skóry, a parafina zabezpiecza i przedłuża efekt dogłębnego nawilżenia.

Pomalowane paznokcie u stóp będą się świetnie prezentować na zadbanych stopach. Bez względu na to, czy wybieramy pedicure w salonie, czy robimy go samodzielnie, to najważniejsze jest to, by był wykonywany regularnie. Dzięki temu nie będziemy mieć problemu z suchymi czy pękającymi piętami i szybko zauważymy niepokojące objawy, które mogą świadczyć o chorobach skóry lub stanach zapalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + pięć =